skip navigation

2019 Seton Results

Boys Division

Championship - Sunday 11/3 2:00 pm

Holy Apostles                   25   25   25

St. Charles/St. Jerome    14   17   13

3rd Place Match - Sunday 11/3 2:00 pm

St. Robert                          21   26   25   22

St. Mary - Men. Falls "A"   25   28   18   25

--------------------------------------------------

Semi-Finals - Saturday 11/2 2:00 pm

Holy Apostles     25   21   25   25

St. Robert           22   25   13   17

------

St. Charles/St. Jerome        20   25   25   25

St. Mary - Men. Falls "A"     25   21   22   11

-----------------------------------------------

Round 3 - Thursday 11/1 7:30 pm

Holy Apostles     25   25   18   25

St. Eugene           9   14   25     7

------

St. Robert       25   22   25   25

Christ King     15   25   15   14

------

St. Charles/St. Jerome  10   25   21   25   16

St. Matthias                   25   23   25   20   14

------

St. Alphonsus/St. Matthew   17     9   10

St. Mary - Men. Falls "A"      25    25   25

-------------------------------------------------

Round 2 - Thursday 10/31 7:30 pm

St. Eugene                 25   25   13   14   15

Burlington Catholic    16   21   25   25   12

------

St. Robert                         25   25   25

St. Mary Men. Falls "B"    13   15   10

------

SMV/St. Joe's Tosa    16   20   13

St. Matthias                25   25   25

------

St. Alphonsus/St. Matthew   25   25   23   25

Waukesha Catholic              13   16   25   17

Boys Pool Play

Boys Pool Play results are updated in the bracket above.

Boys Pool Play Tiebreakers:

Pool A - St. Mary MF "B" & St. Jude tied & split head to head. SMMF scored 37 & St. Jude scored 35 so SMMF "B" finishes 3rd & St. Jude 4th.

Pool B - We have confirmed the point results from Pool B were correct but we had incorrectly listed the point differentials from last night. Burlington Catholic (-1) finishes 2nd in Pool B. Both SMV/Joe's Tosa and St. Dom's/SJV finished with the same pool point differential (-3), and they split head-to-head, so by head-to-head point differential SMV/Joe's Tosa (35 points/+1 head-to-head) finishes 3rd in Pool B and St. Dom's/SJV (34 points/-1 head-to-head) finishes 4th in Pool B.

Pool C - Waukesha Catholic & Holy Family tied in record & split head to head.  Head to head Waukesha Catholic Score 32 & Holy Family 30, so Waukesha Catholic finishes 3rd & Holy Family 4th.

Pool D - St. Matthias & St. Eugene tied & split head to head. Head to head St. Matthias scored 34 & St. Eugene 33, so St. Matthias finishes 2nd & St. Eugene 3rd.

Girls Division 2

Championship - Sunday 11/3 4:00 pm

Holy Apostles                     18   15   12

St. Matthew/Divine Mercy  25   25   25

3rd Place Match - Sunday 11/3 4:00 pm

St. Alphonsus     10   17   23

St. John XXIII     25   25   25

---------------------------------------------------

Semi-Finals - Saturday 11/2 4:00 pm

Holy Apostles     25   25   25

St. Alphonsus     16   23   23

------

St. Matthew/DM    25     9   25   23   17

St. John XXIII       14   25   19   25   15

------------------------------------------------

Round 3 - Thursday 10/31 7:30 pm

Holy Apostles                    25   25   25

St. Mary - Hales Corners  12   15   15

------

St. John Paul II    25   23   17   17

St. Alphonsus      19   25   25   25

------

St. Joe's Grafton    15   21   25   23

St. John XXIII         25   25   16   25

------

Waukesha Catholic             11   17     6

St. Matthew/Divine Mercy   25   25   25

--------------------

Round 2 - Thursday 10/31 5:30 pm

Holy Apostles    25   25   25

St. Jude            13   19   22

------

St. Mary - Hales Corners    25   25   25

St. Joe's Tosa/St. Agnes     18   15   10

------

St. John Paul II      25   26   25

Lumen Christi        13   24   21

------

St. Alphonsus             25   24   20   25   15

Brookfield Academy   22   26   25   22   11

------

Wauwatosa Catholic    22   17   19 

St. Joe's - Grafton        25   25   25

------

St. John XXIII                25   26   25

St. Charles - Hartland     6   24   16

------

All Saints (Black)         25   13   19   21

Waukesha Catholic     20   25   25   25

------

St. John Vianney               16   16   25     7

St. Matthew/Divine Mercy  25   25   22   25

----------------------------------------

Round 1 Tuesday 10/29 5:30 pm

Holy Apostles    

Bye

------

St. Augustine Prep      25   22   24   19

St. Jude the Apostle    20   25   26   25

------

St. Mary - Hales Corners    25   25   25

St. Matthias/Greg's/MQS      8     9   12

------

St. Joe's Tosa/St. Agnes

Bye

------

St. John Paul II - Milwaukee

Bye

------

St. Bruno             20   16   25   13

Lumen Christi      25   25   18   25

------

St. Alphonsus          25   25   25

St. Mary Visitation   11   13     4

------

Brookfield Academy

Bye

Round 1 Tuesday 10/29 7:30 pm

Wauwatosa Catholic

Bye

------

St. Joseph - Grafton    25   25   25

St. Matthias                 22   22   22

------

Christ King            9   13   18

St. John XXIII      25   25   25

------

St. Charles - Hartland

Bye

------

All Saints (Black)

Bye

------

St. Catherine               8   13   14

Waukesha Catholic    25   25   25

------

St. Andrew - Delavan   23   15   20

St. John Vianney          25   25   25

------

St. Matthew/Divine Mercy

Bye

Girls Division 1

Championship - Sunday 11/3 6:00 pm

Burlington Catholic    27   20   25   23   15

St. John Vianney       25   25   12   25   10

3rd Place Match - Sunday 11/3 6:00 pm

St. Monica                          12   19   13

St. Mary - Hales Corners   25   25   25

---------------------------------------------------

Semi-Finals - Saturday 11/2 6:00 pm

Burlington Catholic    25   25   26

St. Monica                 15   18   24

------

St. John Vianney                25   25   20   25

St. Mary - Hales Corners   11   17   25   15

------------------------------------------

Round 3 - Friday 11/1 7:30 pm

Burlington Catholic    25   25   25

St. Francis Borgia      23   20   13

------

St. Monica          26   25   25

Holy Apostles     24   22   14

------

St. Mary - Hales Corners    25   25   25

Waukesha Catholic             20   22   22

------

St. Leonard            15   12   16

St. John Vianney    25   25   25

------------------------------------------

Round 2 - Friday 11/1 5:30 pm

Burlington Catholic               25   25   25

St. Anthony/St. Joan of Arc   20   10   14

------

St. Jude                   23   16   25   18

St. Francis Borgia   25   25   23   25

------

St. Monica (Red)     25   25   25   25

Christ King               22   27   16   22

------

Holy Apostles             26   26   25

St. Mary Men. Falls    24   24   15

------

St. Mary - Hales Corners    25   25   25

St. Frances Cabrini             20   16   17

------

St. Charles - Hartland      17   23   18

Waukesha Catholic          25   25   25

------

St. Leonard      25   25   25

St. Rita             14   16   22

------

Holy Family             13   23     6

St. John Vianney     25   25   25

-----------------------------------------------

Round 1 - Wednesday 10/20 5:30 pm

Burlington Catholic    25   25   25

St. Mary Visitation     15     7     9

------

St. Anthony/St. Joan of Arc 25   23   25   25

St. Joe's Tosa/St. Agnes     14   25     9   20

------

St. Jude                25   23   25   25

All Saints (Red)    10   25     6   13

------

Milwaukee Montessori   10   16   25   14

St. Francis Borgia          25   25   21   25

------

St. Monica (Red)      25   25   25

St. Boniface              11     8     8

------

Christ King      25   25   25

St. Lucy           21   19   22

------

St. Robert           24   24   18

Holy Apostles     26   26   25

------

Holy Angels                25   18   25   25     8

St. Mary - Men. Falls  18   25   11   27   15

Round 1 Wednesday 10/30 7:30 pm

St. Mary - Hales Corners    25   25   25

St. Sebastian                        9     6     7

------

St. Frances Cabrini       25   25   25

St. Monica (White)          7     7     6

------

St. Charles - Hartland     25   25   25

Holy Trinity                      17   19   16

------

St. John the Baptist    18     7   16

Waukesha Catholic     25   25   25

------

St. Leonard     25   25   23   25

St. Dominic     18   20   25   20

------

Christ Child Academy   17   19   14

St. Rita                          25   25   25

------

The Prairie School     10   17   19

Holy Family                25   25   25

------

St. Charles - Milwaukee    10   15   14

St. John Vianney               25   25   25